Добромир Иван представя 15 български артисти и една легенда на германското изкуство - Йозеф Бойс. Експозицията Kunstwaffe ще бъде открита на 1 ноември в софийската галерия Hostgallery, съобщават организаторите.
Оркестър „Митонисимо“ с диригент Огнян Митонов открива новия си сезон с концерт, посветен на 100-годишнината от смъртта на големия оперен композитор Джакомо Пучини, съобщават от оркестъра.
Участват солистите Петя Миленова – сопрано, Пеньо Пирозов – тенор, и Добромир Момеков – баритон. Те ще изпълнят любими арии и дуети от оперите „Бохеми“, „Тоска“, „Мадам Бътерфлай“, „Турандот“, „Манон Леско“, „Сестра Анджелика“, „Джани Скики“, „Момичето от златния Запад“, както и от първите опери на Пучини – „Вилиси“ и „Едгар“.
Специален акцент в концерта ще бъдат оркестрови изпълнения на малко познати, но много интересни инс
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан
Ресторантьорската история "Мечката" спечели в три от четирите комедийни категории на наградите "Еми", но Джийн Смарт спечели третата си награда за ролята си на комедиантка в "Хитринки", предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Джереми Алън Уайт и Ебон Мос-Бахрах спечелиха за втори пореден път награди "Еми" за най-добър комедиен актьор и поддържащ актьор.
"Този сериал промени живота ми и ми вдъхна вяра, че промяната е възможна", заяви Уайт, докато приемаше наградата си на сцената на театъра Пийкок в центъра на Лос Анджелис.
И двамата получиха същите награди на предишните "Еми", които се проведоха през януари, след като стачка в Холивуд попречи на нормалното им провеждане.
Лиза Колон-Заяс спечели изненадващо трета награда "Еми" за мечката, за най-добра поддържаща комедийна актриса.
Публиката аплодира Джийн Смарт на крака, след като тя получи третата си наг
Адам Валасек от Полша спечели първо място във Втория международен конкурс за млади тенори „Гласът на Камен“, който се проведе в Стара Загора.
Това съобщиха от пресцентъра на Държавна опера - Стара Загора, която беше домакин на надпреварата.
На второ място беше класиран Олег Лановий от Украйна, а бронзът беше присъден на Донгюм Ким от Южна Корея.
Наградите на победителите бяха връчени снощи по време на специална церемония след представяне на галаконцерта с финалистите.
В него взема участие седемте млади тенори, достигнали до третия етап на конкурса.
Всички участници бяха оценявани от авторитетно жури с председател Хосе Кура, тенор, диригент, композитор и членове:Таня Иванова, учредител на фондация „Камен Чанев“; Красимира Стоянова, камерзенгерин на Виенската държавна опера; Веселина Кацарова, артистичен директор на Д
В изложбата свои творби ще покажат Жоро Тушев, Iv Toshain, д-р Йово Панчев, Lina Bo, Д. Димов – Ротшилд, Стефан Петрунов, J.Pank, проф. Станислав Памукчиев, Диана Дафова, проф. Петер Цанев, Лиана Димитрова, Лили Сотирова, Ивайло Христов, Йозеф Бойс и Добромир Иван.
От екипа информират, че заедно с техните произведения публиката ще види и непоказвана до момента творба на легендарния творец и активист Йозеф Бойс със специално посвещение към неговия ученик – куратора на изложбата.„Kunstwaffe идва навреме и точно поставя акцент върху съвремието, върху многоликия живот и артистичната сцена – изкуството, като мощно средство за изразяване и въздействие“, казват организаторите.
„Понякога името на едно събитие казва всичко: Kunstwaffe може да се преведе „Изкуство-оръжие“ или „Въоръжено менте“. Изложбата в Hostgallery ще ни даде може би отговор. Там няма да видите тесен кръг от съмишленици или плътна приятелска група, а разнопосочни автори с много различна чувствителност“, казва Добромир Иван.
Както информирахме, през февруари кураторът събра в обща изложба автори от различни поколения и с противоположни стилове. Експозицията „Равновесие“ бе показана в в One Gallery и представи творби на Косьо Минчев, Георги Тушев, Георги Ружев, Лиана Димитрова, Леда Старчева, Стефан Петрунов, Сашо Стоицов, Lina Bo, Ваня Петкова, д-р Гатев, J. Pank, д-р Паушенвайн, Стефан Милев, Йозеф Бойс, Слав Недев, Елена Панайотова, Елица Барамо и Филип Попов.
/ВСР
Квартетът „Пеев-Турийски“ и Васил Грудев секстет закриха фестивала Varna jazz days с концерт в Народно читалище „Отец Паисий“ в морския град.
Проектът на гъдуларя Пейо Пеев и пианиста Мирослав Турийски съчетава български фолклор и джаз. Те свирят с контрабасиста Христо Минчев и барабаниста Начо Господинов. Кръстихме нашата формация „Пеев-Турийски“, защото само ние двамата в нея сме доктори, пошегува се в началото на концерта пианистът. Програмата им започна с аранжимент на народната песен „Тръгнала е малка мома“ от Старозагорския край. Всички останали композиции бяха авторски на двамата фронтмени на групата. Бяха изпълнени пиесите „Не знам“, „Поток“ и баладата „Аиша“ от Пейо Пеев, която получи силни аплодисменти.
Квартетът предложи пиеса със заглавие „Корона 5“ от Миро
Във водната кула на София тече река от пластмаса. Тя оставя след себе си суша и напукана глина. Мястото прилича на зловещ и в същото време приказен замък. „Виждам те“ е творение от множество лъскави ленти и пластмасови рибки, и брум от гласове, които те въвеждат (и отвеждат) от пространството...
Сътворяваме среда, която ни е удобна, комфортна, хубава, но в същото време – абсолютно куха. Това е едно вътрешно пренасищане, което води до изсушаване и обезкръвяване.
Думите на Юлиян Табаков са по повод инсталацията в галерия „+359“. До 15 септември всеки може да съпреживее сътвореното от художника и да стане свидетел на процеса, в който „цялото това нещо“ тепърва ще съхне и ще се напуква. „Тази илюзия на вода е донякъде сюрреална, но много истинска – на едно дру
На 13 септември е премиерата на новия български филм „Русалки“, съобщават от екипа.
През 2023 г. Лили Аначкова пише сценария на „Русалки“, който е излъчван в TikTok и YouТube. Има общо 29 епизода, като всеки е между 4 и 8 минути, и с по над един милион гледания на епизод.
Продуцентите Зипо и Слаш („Кино академия за таланти“) толкова харесват сериала, че се свързват с авторите му и им предлагат да направят игрален филм със същото име, който да се разпространява от „Александра филмс“ във всички кина в България. Ражда се е идеята да се напише книга по филма, която е вече завършена и съвсем скоро ще влезе в печат.
„Проектът е много важен за нас, защото е началото на един силен екип от колоритни и популярни лица, екип, който ще бъде разпоз
Във Варна от днес до 17 ноември гостува Международният фестивал на портретния филм, съобщават организаторите във Фейсбук. Той ще представи най-добрите късометражни заглавия от предишните четири издания на фестивала, награждавани от журито или фаворити на публиката.
Събитията са със свободен вход и са на няколко места в града. Тази вечер предстои прожекция на документалния екологичен филм „Ръжда“ на Рафал Малецки в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, след което ще има дискусия с учениците и творческо ателие за създаване на рисунка - портрет, вдъхновена от полската лента.
В съботната вечер в Градската художествена галерия фестивалът ще предложи селекция с най-добрите шест заглавия от изданията от 2020 до 2023 г. След това тримата млади варненски артисти Яна Стоянова, Ралица Секулидис и Борис Василев ще споделят свои творби,
Музеят за история на изкуството / Kunsthistorisches Museum/ във Виена посвещава голяма изложба на гениалния холандски живописец Рембранд Харменсон ван Рейн (1606-1669).
С безпрецедентно разнообразие от творби холандският бароков художник ще бъде представен от гледната точка на талантливия му ученик Самуел ван Хоогстратен (1627-1678). В трактата на Хоогстратен „Изкуството на живописта“, публикуван през 1678 година, той разсъждава за времето, когато е бил ученик в ателието на Рембранд. Като пряк свидетел Хоогстратен предоставя уникална гледна точка към работата на световноизвестния майстор, към практиката на неговото ателие, методите на обучение и теорията на изкуството.
Основните теми на изложбата са изследването на мощното въздействие на цвета и великолепните илюзионистични техники, с които Рембранд и Хоогстратен са успели да създадат „виртуална